خلاصه خبر/مقاله :  

خبر اقتصادی - وی خاطرنشان کرد: پیمانکار فاز 12 طی 10 سال گذشته همواره شرکت پتروپارس بوده اما آنچه در پیشبرد این پروژه طی یک سال اخیر تاثیر داشته، هنر مدیریت بوده است.


تاریخ : 02/12/1393      ساعت : 15:32
نویسنده خبر/مقاله: محمد هادی عرب بیگی                
متن خبر/مقاله :

علی اکبر شعبان‌پور در یک نشست خبری با اشاره به بهره برداری رسمی از پروژه فاز 12 پارس جنوبی در اوایل هفته آینده با حضور رییس جمهور خاطرنشان کرد: فاز 12 پالایشگاه سه فازی با ظرفیت سه برابر فازهای استاندارد به میزان سه میلیارد فوت مکعب یا 84 میلیون متر مکعب گاز است. وی افزود: میزان گاز پس از فرآورش به 81 میلیون متر مکعب گاز شیرین تبدیل می شود که پس از اتان زدایی در مجموع 75 میلیون متر مکعب گاز شیرین و 120 هزار بشکه میعانات گازی از سه سکوی A، B و C و همچنین سکوی اقماری D به شبکه سراسری تزریق خواهد شد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که قرارداد اجرای عملیات توسعه فاز 12 به صورت بیع متقابل با شرکت پتروپارس به عنوان پیمانکار اواخر تیر ماه 1384 امضا و عملیات اجرایی به فاصله یک ماه در مرداد ماه 84 آغاز شد، تصریح کرد: اولین سکوی فاز 12 بهمن ماه 92 به تولید رسید و گاز با راه اندازی اولین ردیف شیرین سازی اسفند ماه سال گذشته به شبکه سراسری تزریق شد. شعبان پور با اشاره به این که از اواخر سال 1392 تاکنون کلیه واحدها به تدریج به تولید رسیده و پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی از آذرماه سال جاری نقش مهمی در تامین گاز کشور داشته است، خاطرنشان کرد: طبق قرارداد سهم ایرانی پروژه 51 درصد است اما در عمل این سهم به 66 درصد افزایش یافته است.

 

دلایل طولانی شدن توسعه فاز 12

 

وی درباره طولانی شدن اجرای عملیات توسعه فاز 12 پارس جنوبی طی 114 ماه (9 سال) اظهار کرد:‌از سال 1384 که قرارداد اجرای پروژه امضا شده است تا اواخر سال 1388 روند پیشرفت بسیار آرام بوده تا این که در سال 1389 با تعدادی از پیمانکاران اجرایی قرارداد منعقد شده است. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس درباره این که گفته می‌شود فاز 12 پارس جنوبی در آغاز دولت یازدهم 94 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تصریح کرد:‌ از اواسط سال 1392 که وارد پارس جنوبی به عنوان مدیر شرکت نفت و گاز پارس شدم عمده پروژه‌ها در حد 70 درصد پیشرفت داشتند به طوری که پیشرفت فازهای 17 و 18، 78 درصد بود و در مورد فاز 12 حدود 90 درصد پیشرفت حاصل شده بود.

شعبان پور با بیان این‌که اجرای یک پروژه شامل عملیات محوطه سازی، حصارکشی، نصب تجهیزات و ... می شود تاکید کرد:‌هر چه به مراحل پایانی پروژه نزدیک می‌شویم اگرچه درصد پیشرفت بالا می رود اما کارها تخصصی‌تر می شود و روند رشد پروژه به زمان بیشتری نیاز دارد. وی با بیان این‌که در سخت‌ترین و پیچیده‌ترین شرایط پروژه فاز 12 را تحویل گرفتیم افزود: نمی توان محوطه سازی با عملیات انتهای پروژه مقایسه کرد.

 

جزییات درآمد فاز 12

 

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که مدیریت کلان به عنوان راس هرم نقش اول را در مدیریت و چیدمان نیروها ایفا می کند، تصریح کرد: در پروژه های پارس جنوبی همه تلاش کردند و زحمت کشیدند اما باید توجه کرد که پتروپارس از ابتدا پیمانکار این پروژه بوده و نحوه عملکرد این پیمانکار در دوره‌های مدیریتی مختلف متفاوت بوده است. به طوری که سکوی 12A در آبان سال 91 نصب شد اما در بهمن ماه 92 و طی 13ماه به مرحله تولید گاز رسید. این درحالی است که همین پتروپارس سکوی B و C در تیر ماه 93 نصب و در آذر ماه 93 تولید گاز را آغاز کرد.

شعبان پور افزود:‌ این که تاخیرات ایجاد شده در روند اجرای پروژه چه میزان هزینه ها را افزایش داده است از دیدگاه های متفاوتی قابل بررسی است اما بدون شک در افزایش هزینه‌های پروژه نقش بسیاری داشته است.

وی در ادامه با بیان این‌که تاکنون در فاز 12 7.3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: از هر سکوی فاز 12 روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود که اگر قیمت گاز را 13 سنت در نظر بگیریم روزانه حدود سه میلیون دلار درآمد از تولید گاز خواهیم داشت. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس همچنین میزان میعانات هر سکو را روزانه 40 هزار بشکه اعلام و تصریح کرد: اگر با قیمت‌های فعلی هر بشکه میعانات گازی را 60 دلار در نظر بگیریم در مجموع روزانه 5.6 میلیون دلار درآمد حاصل می‌شود. شعبان‌پور در ادامه مجموع درآمدهای ناشی از تولید فاز 12 پارس جنوبی روزانه 17 میلیون دلار عنوان و خاطرنشان کرد: سالانه شش میلیارد دلار درآمد از محل فاز 12 حاصل می‌شود. به گفته او، سرمایه‌گذاری صورت گرفته فاز 12 طی مدت 7 سال برمی گردد.

 

برداشت 1.6 برابری قطر از پارس جنوبی

 

وی با بیان این‌که فاز 12 تا آبان 94 به ظرفیت کامل می رسد درباره پایان ذخایر گازی پارس جنوبی تا سال 2023 میلادی گفت: من به این رقم‌ها اعتقاد ندارم و با توجه به این که بحث مخزن نیاز به تخصص ویژه‌ای دارد این موضوع در مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت بررسی می‌شود.

 

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه درباره وضعیت برداشت قطر از میدان گازی پارس جنوبی گفت:‌اکنون قطر حدود 22 میلیارد فوت مکعب گاز برداشت می‌کند و میزان برداشت ایران حدود 15 میلیارد فوت مکعب است. شعبان‌پور با اشاره به این که میزان برداشت قطر 1.6 برابر برداشت ایران است، گفت: با اجرای عملیات توسعه فاز 19 و تکمیل فازهای در دست اجرا تا زمستان سال آینده میزان برداشت به 17 میلیارد فوت مکعب می رسد که البته باید توجه کرد که قطر نیز برنامه توسعه‌ای خواهد داشت. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه درباره استفاده از کالاهای ساخت داخل در پروژه‌های پارس جنوبی گفت: به استثنای پروژه فاز 12 قرارداد سایر پروژه‌ها به صورت EPC (مهندسی، ساخت، اجرا و راه اندازی) است و مدیریت ، مهندسی و تامین کالا به عهده پیمانکار گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به این که در این قراردادها صلاحیت تعدادی از سازندگان داخلی بررسی شد تا کالا توسط آنها تامین شود گفت: اگرچه تحریم‌ها مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد اما موجب تقویت ساخت داخل ، مهندسی و اجرای پروژه‌ها شد.

 

اصلاح روند پرداخت پول به پیمانکاران

 

شعبان پور درباره میزان بدهی شرکت نفت و گاز پارس به پیمانکاران گفت:‌همه پیمانکاران بیش از کاری که انجام داده‌اند دریافت کردند و هیچ پیمانکار طرف قراردادی از ما طلبکار نیست. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این‌که در بدو ورود به شرکت یکی از چالش‌ها این بود که پیمانکاران بیش از کاری انجام داده بودند پول دریافت کردند خاطرنشان کرد: با توجه به پرداخت حساب پول به پیمانکاران در گذشته، یکی از مواردی که سعی بر اصلاح آن کردیم روند پرداخت پول به پیمانکاران بود به گونه ای که پولی که داده می‌شود فقط در پروژه خرج شود.


كليه حقوق اين اثر متعلق به Http://www.saharathunder.com ميباشد.
هرگونه تقليد و نقل مطالب بدون ذكر منبع ممنوع می باشد.